Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Sz 77/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Jankowski,, Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Protokolant Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2010r. sprawy ze skargi D. L. na postanowienie Dyrektora Zakładu Karnego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opinii służbowej I uchyla zaskarżone postanowienie, II stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku

Uzasadnienie

Kierownik Działu Ochrony Zakładu Karnego w K. w dniu [...]r. wydał opinię służbową o funkcjonariuszu chorążym D. L. - dowódcy zmiany Działu Ochrony Zakładu Karnego w K. W opinii tej bezpośredni przełożony funkcjonariusza uznał, iż z zebranego materiału w postaci oświadczeń, notatek służbowych oraz z notatek z rozmów jasno wynika, że funkcjonariusz wielokrotnie łamie podstawowe przepisy określone w zarządzeniach, regulaminach i instrukcjach. Jako przykłady takiego działania organ podał, iż:

1. W czasie pełnienia służby nocnej [...] r., po godzinie [...] wszedł z dwoma funkcjonariuszami do oddziału II, nakazał wyjść wszystkim osadzonym ze świetlicy - około [...], ustawił ich w szeregu przy ścianie i przez około [...] minut uświadamiał na temat ciszy nocnej, przy czym zachowanie dowódcy było prowokujące wobec osadzonych, zastraszał ich. Faktu tego nie odnotował w książce przebiegu służby dowódcy zmiany.

2. Poniżał osadzonych, zachowywał się prowokująco, szukał zaczepki.

3. Zwraca się do osadzonych po nazwisku. Rzadko używa określeń "osadzony", "skazany". Słowa "pan" nie używa.

4. Wyznacza funkcjonariuszy z rezerwy do pomocy wg własnych sympatii, a nie faktycznych potrzeb i specyfiki oddziału, stażu w służbie.

5. W zmianie wśród funkcjonariuszy ma swoich "faworytów", natomiast jak kogoś nie lubi to otacza go nadmierną, często przeprowadzaną w sposób nieetyczny kontrolą, wywołując przy tym nerwową atmosferę strachu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00