Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 331/10
Sygn. akt I SA/Kr 331/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 13 kwietnia 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.), Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2010 r., sprawy ze skargi Banku [...] S.A. w K., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 23 października 2009 r. Nr [....], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - skargę oddala -
Uzasadnienie
Skarżący Bank w K. zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku o wydanie tej interpretacji przedstawił następujący stan faktyczny. Bank nabył od Banku P. nieruchomość położoną w W. przy ul. T. a zabudowaną budynkiem biurowym. Poprzednio nieruchomość ta była użytkowana przez Bank na podstawie umowy dzierżawy zawartej z Bankiem P. S.A. Ponadto przedmiotowa nieruchomość stanowiła uprzednio własność Banku jednak na skutek podziału Bank, część jego majątku, w tym ta nieruchomość została na podstawie "Planu Podziału" przejęta przez Bank P. S.A. Podział banku został dokonany na podstawie art. 529 ust. 1 pkt 4 ustawy Kodeks Spółek Handlowych i był to tzw. "podział przez wydzielenie". W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, zadane zostało pytanie, czy dokonując nabycia wyżej opisanej nieruchomości Bank jest uprawniony do rozliczania odpisów amortyzacyjnych według stawek indywidualnych zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako od nabywanego składnika majątku "używanego" po raz pierwszy oddanego do używania. Zdaniem skarżącego, w opisanej sytuacji faktycznej, Bank jest uprawniony do zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych.
W dniu 23 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej, działający w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną nr [...] w której uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdził on bowiem, że przedmiotowa nieruchomość pozostawała wcześniej w ewidencji środków trwałych Banku Interpretacja ta została skutecznie doręczona w dniu 26 października 2009r. Z kolei pismem z dnia 9 listopada 2009r skarżący wniósł wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. W odpowiedzi na to wezwanie, Minister Finansów - działający przez Dyrektora Izby Skarbowej, pismem z dnia 16 grudnia 2009r. stwierdził, że brak jest podstaw do zmiany stanowiska wyrażonego w interpretacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right