Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 marca 2010 r., sygn. I SA/Wr 31/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Dagmara Dominik, Protokolant Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 marca 2010 r. przy udziale sprawy ze skargi J. K. na indywidualną interpretację Ministra Finansów- Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza na rzecz skarżącego od Ministra Finansów kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
We wniosku z dnia [...] r. J. K. wystąpił do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu swojego wniosku podał, że prowadzi gospodarstwo. Gospodarstwo to było stopniowo powiększane. W 2002 r. nabył działkę o powierzchni 4,99 ha, bez zamiaru jej dalszej odsprzedaży. Działka ta jest stale użytkowana rolniczo i podobnie jak pozostała część gospodarstwa, stanowi prywatny majątek skarżącego i jego żony. Gospodarstwo stanowi jedyne źródło utrzymania Wnioskodawcy.
Skarżący wskazał, że w 2007 r. gmina miejsca, w której mieszka, podjęła uchwałę stwierdzającą zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi K. Zmiana ta objęła 4,99 ha posiadanych przez skarżącego gruntów, które zostały przeznaczone pod zabudowę przemysłową. W związku z tym, w 2007 r., skarżący sprzedał część swojej nieruchomości o powierzchni 1,58 ha. Pozostała cześć nieruchomości jest użytkowana rolniczo
Przedstawiając powyższy stan faktyczny, skarżący skierował do Ministra Finansów pytanie, czy sprzedaż powinien być płatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży gruntu..
Skarżący jednocześnie przedstawił własną ocenę prawną zagadnienia, zgodnie, z którą sprzedaż taka nie podlega opodatkowaniu, gdyż zbycie działki miało charakter okazjonalny, jednorazowy bez zamiaru jego powtarzania w przyszłości dotczyło gruntu, nabytego w celu powiększenia prowadzonego gospodarstwa rolnego. Zamiarem i celem Wnioskodawcy nie była dalsza odsprzedaż.