Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 lipca 2008 r., sygn. III SA/Wa 392/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Hieronim Sęk, Protokolant Urszula Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 lipca 2008 r. sprawy ze skargi M. B. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] października 2007 r. nr[...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. B. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] października 2007 r. Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko M.B., przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu.

W treści wniosku o udzielenie interpretacji Skarżący wskazał, że w 1990 roku nabył wraz z żoną grunty orne o łącznej powierzchni 2,5154 ha, w celu prowadzenia działalności rolniczej. W wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zakupiona nieruchomość gruntowa zmieniła swój status, stając się gruntem pod budownictwo mieszkaniowe. Decyzją Burmistrza [...] z dnia [...] lipca 2006 r. został zatwierdzony podział nieruchomości, w wyniku którego powstały łącznie 23 działki. Skarżący wskazał, że w związku z nieopłacalnością produkcji rolnej, w dniu 11 października 2006 r. na podstawie jednego aktu notarialnego zbył 5 działek jednemu odbiorcy nie naliczając od tej transakcji podatku VAT, a nadto, że planuje sprzedaż kolejnych działek. Na tle przedstawionego stanu faktycznego zadał następujące pytania:

1. Czy należy opodatkować pierwszą transakcję sprzedaży i uregulować należność wraz z odsetkami?

2. Czy istnieje obowiązek opodatkowania sprzedaży kolejnych działek?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00