Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2010 r., sygn. III SA/Wa 1311/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2010 r. sprawy ze skargi E. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu zasiedzenia nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] oraz postanowienie Prezydenta Miasta W. z dnia [...] października 2008 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone decyzje i postanowienie nie podlegają wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Skarżąca - E. R., w imieniu której w postępowaniu podatkowym i sądowym działał pełnomocnik - syn J. R., złożyła wniosek z [...] sierpnia 2008 r., który (jak podała w piśmie z [...] sierpnia 2008 r.) dotyczył umorzenia zaległości w podatku od spadków i darowizn w kwocie 8.904 zł, należnym z tytułu zasiedzenia nieruchomości. Wyjaśniła, iż w czasie wojny bezpowrotnie zaginęły dokumenty darowizn, na mocy których jej mąż - E. R. otrzymał tę nieruchomość od swego ojca, obdarowanego z kolei przez jego matkę F. R. Wystąpienie do Sądu Rejonowego o zasiedzenie nieruchomości miało na celu zniesienie jej współwłasności między potomkami F. R. W opinii Skarżącej zasiedzenie działki stanowiącej zagospodarowany i zamieszkały własny udział w nieruchomości nie jest klasycznym zasiedzeniem cudzej własności w złej wierze, a jedynie stwierdzeniem przez Sąd prawa własności swego udziału. Podkreśliła, iż jest to jedyny majątek jej i męża. Nie posiadają oni innego miejsca zamieszkania niż domek usytuowany na tej nieruchomości, której sprzedaż w celu uregulowania podatku jest zatem niemożliwa.

Skarżąca podniosła, że stan zdrowia jej i męża wymaga wydatkowania stałych i znacznych comiesięcznych kwot na leki, co przy niskich dochodach konieczną czyni opiekę rodziny. Wniosła o umorzenie podatku ze względów społecznych. Dołączyła dokumenty obrazujące dochody, wydatki i stan zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00