Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 marca 2010 r., sygn. I SA/Po 50/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie NSA Stanisław Małek NSA Maria Skwierzyńska /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2010r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. upoważnionego do wydawania interpretacji indywidualnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; /-/ M.Skwierzyńska /-/ K.Wolna-Kubicka /-/ S. Małek
Uzasadnienie
W dniu [...] czerwca 2009 r. Spółka z o.o. "D. P." wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentacji, stawki podatku oraz obowiązku stosowania dokumentu specyfikacji przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.
Wnioskodawczyni przedstawiła wskazanemu organowi podatkowemu następujące okoliczności faktyczne, które Sąd orzekający w niniejszej sprawie przyjął jako podstawę rozstrzygnięcia.
Spółka z o.o. "D. P." jest producentem i dostawcą materacy dla kontrahenta z siedzibą w Szwajcarii. Nabywca posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany m.in. przez stosowne władze we Włoszech i na Węgrzech. Odbiorcami ostatecznymi towarów dostarczanych przez wnioskodawczynię każdorazowo są sklepy i magazyny, tj. podatnicy podatku od wartości dodanej, również posiadający stosowne numery identyfikacyjne dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, którzy mają swoje siedziby w różnych krajach członkowskich UE. Towary trafiają z magazynu zbiorczego bezpośrednio do odbiorców w różnych krajach członkowskich UE. Transport towarów z Magazynu Zewnętrznego leży w gestii przewoźników działających na rzecz nabywcy lub odbiorców. Magazyn Zewnętrzny jest odrębnym od Spółki podmiotem gospodarczym, który stanowi swego rodzaju centrum dystrybucyjne, w którym są magazynowane towary dostarczane przez wielu różnych producentów i dostawców dla nabywcy. Wnioskodawczyni dokumentuje dostawy w ramach WDT w sposób następujący:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right