Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 marca 2010 r., sygn. III SA/Po 883/09
Dnia 4 marca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska ( spr.) Sędziowie WSA Marzenna Kosewska WSA Szymon Widłak Protokolant: st. sekr. sąd. Kamila Perkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2010 r. przy udziale sprawy ze skargi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia ... r. Nr w przedmiocie odmowy zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia ...r. nr ..., II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej kwotę złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ Sz. Widłak /-/ W. Długaszewska /-/ M. Kosewska
Uzasadnienie
W dniu 5 marca 2009 r. do Naczelnika Urzędu Celnego wpłynął wniosek A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. P. o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego z tytułu dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych - piwa.
Decyzją z dnia 14 maja 2009r. Naczelnik Urzędu Celnego odmówił Spółce zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej piwa dokonanej wg dokumentu UDT z dnia 3 marca 2009r., z uwagi na złożenie wniosku po terminie określonym w art. 82 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku prowadzonego postępowania, na podstawie przedłożonych dokumentów, ustalono, że spółka rozpoczęła dostawę w dniu 3 marca 2009r.(data wystawienia dokumentu UDT), natomiast Naczelnik Urzędu Celnego został poinformowany o rozpoczęciu dostawy w dniu 5 marca 2009r. - w tym dniu wpłynął do Urzędu Celnego wniosek o zwrot akcyzy. Organ wskazał również, że strona do wniosku o zwrot akcyzy nie dołączyła dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
Skarżąca w odwołaniu od decyzji organu I instancji podniosła, że dochowano warunku wynikającego z art. 82 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, gdyż wniosek został wysłany pocztą przed rozpoczęciem dostawy. Skarżąca wskazała na art. 12§6 ust. 2 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Data wpływu wniosku do Urzędu Celnego, zdaniem odwołującej, nie miała w tym przypadku znaczenia. Ponadto wskazała, że wniosek o zwrot akcyzy uzupełniła w dniu 27 marca 2009r., składając dokumenty świadczące o zapłacie akcyzy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right