Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 marca 2010 r., sygn. II SA/Op 481/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie: sędzia WSA Grażyna Jeżewska - spr. sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant : st. sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 marca 2010 r. sprawy ze skargi M. M. i L. M. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie sprzeciwu od zgłoszenia budowy budynku gospodarczego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty Namysłowskiego z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz M. M. i L. M. solidarnie kwotę 500 (słownie: pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Starosta Namysłowski decyzją z dnia [...], nr [...], działając na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, ze zm.- zwanej dalej Prawo budowlane) oraz na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071, ze zm. - zwanej dalej K.p.a.), po ponownym rozpatrzeniu zgłoszenia L. i M. M. dotyczącego budowy budynku gospodarczego w N., na działce nr A. - wniósł sprzeciw do zgłoszenia powyższej budowy.

W uzasadnieniu wskazał, że L. i M. M. w dniu 2 czerwca 2009 r. złożyli zgłoszenie budowy budynku gospodarczego w N., określając w nim termin rozpoczęcia robót na dzień 2 lipca 2009 r. W zgłoszeniu opisano parametry budynku, jednocześnie wskazując, że prace wykonywane będą w systemie gospodarczym. Do zgłoszenia dołączono oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rysunek rzutu i przekroju, rysunek wyglądu budynku i widoki elewacji oraz mapkę z usytuowaniem budynku (bez zwymiarowania). W zgłoszeniu wskazano także, że budynek będzie miał powierzchnię zabudowy 19,60m? i posadowiony będzie na działce nr A. o powierzchni 1,9 ha. Uznając, na podstawie art. 29 ust.1 pkt 2 oraz art.29 ust. 1 pkt 1a Prawa budowlanego, formę zgłoszenia za prawidłową dla planowanej inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczego, organ I instancji wniósł sprzeciw z powodu niezgodności opisanej inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Namysłów. Stwierdził, że działka nr A. położona jest na obszarze oznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego miasta Namysłów (uchwała nr XXIII/336/01 Rady Miejskiej w Namysłowie z dnia 16.01.2001r. - Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego z 2001r. nr 22 poz. 111) symbolem "RZ". Ustalenia zaś planu dla tych terenów wskazują, że ich przeznaczenie podstawowe to tereny użytków rolnych, tereny trwałych użytków zielonych dla których ustalono zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych (mieszkalnych, usługowych- niezwiązanych z produkcja rolną). Zdaniem organu I instancji, z przytoczonego zapisu planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że na terenie działki nr A. można budować tylko budynki mieszkalne i usługowe związane z produkcją rolną. Budowa natomiast innych budynków jest niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00