Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 marca 2010 r., sygn. I SA/Ol 67/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski,, Sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Protokolant Krzysztof Dzieliński, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 31 marca 2010r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oddala skargę
Uzasadnienie
Spółka A (dalej cyt. jako skarżąca, spółka) zajmuje się sprzedażą detaliczną i hurtową paliw stałych, ciekłych, gazowych oraz produktów pochodnych, a także sprzedażą detaliczną olejów opałowych dla potrzeb gospodarstw domowych.
Naczelnik Urzędu Celnego przeprowadził kontrolę podatkową obejmującą wywiązywanie się przez spółkę z obowiązków podatkowych w zakresie podatku akcyzowego w okresie od 1 stycznia 2004r. do 31 grudnia 2004r. W okresie objętym kontrolą dokonywana przez spółkę sprzedaż oleju opałowego do celów działalności gospodarczej potwierdzana była fakturą VAT, w której nabywca oświadczał, że przeznaczy nabywany wyrób na cele opałowe. W sytuacji braku takiego oświadczenia na fakturze było ono sporządzane na odrębnym dokumencie dołączonym do faktury. W kontrolowanym okresie wystawiono 1074 takich faktur, z czego czynności sprawdzające podjęto wobec 28 losowo wybranych. Sprzedaż oleju opałowego na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, dokonywana na podstawie paragonów, do których dołączano oświadczenia nabywców o przeznaczeniu nabywanego towaru na cele opałowe stanowiła 29% ogółu całej sprzedaży. Sprawdzono 1308 oświadczeń, z których żadne nie spełniało wszystkich warunków określonych w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 87, poz. 825, dalej cyt. jako rozporządzenie). Dokonano więc w postępowaniu kontrolnym weryfikacji, czy wskazani nabywcy faktycznie dokonali zakupu oraz na jaki cel przeznaczony został zakupiony olej. Przesłuchano 470 osób (świadków), spośród których część nabywców w ogóle zaprzeczyła, że dokonała zakupu, cześć zaś zakwestionowała ilość zakupionego oleju.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right