Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 marca 2010 r., sygn. III SAB/Lu 23/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Jerzy Parchomiuk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 marca 2010 r. sprawy ze skargi H. P. na bezczynność Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w przedmiocie wydania decyzji administracyjnej w sprawie zasadności potrącenia części odprawy z tytułu zwolnienia ze służby na świadczenie alimentacyjne oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 20 listopada 2009 r. H. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na bezczynność Komendanta N. Oddziału Straży Granicznej w C. w przedmiocie wydania decyzji administracyjnej w sprawie zasadności potrącenia części odprawy skarżącego z tytułu zwolnienia ze służby w Straży Granicznej na bieżące świadczenia alimentacyjne.
Stan faktyczny sprawy w której wniesiono skargę, ustalony na podstawie skargi i akt administracyjnych, przedstawia się następująco:
Na mocy wyroku Sądu Rejonowego w C. z [...] lipca 1996 r. (sygn. akt [...]) z wynagrodzenia skarżącego, będącego wówczas funkcjonariuszem Straży Granicznej, potrącana była kwota 220 zł miesięcznie tytułem alimentów na rzecz syna skarżącego - M.
W związku z przejściem na emeryturę skarżący w dniu 20 listopada 2007 r. złożył oświadczenie, w którym wyraził zgodę na przekazanie części odprawy z tytułu zwolnienia ze służby jako kwotę sporną na poczet wypłaty alimentów. W tydzień później, kolejnym pismem skarżący odwołał swoje oświadczenie. W jego ocenie niedopuszczalne było potrącanie z odprawy emerytalnej należności na zaspokojenie świadczenia alimentacyjnego. Skarżący wniósł jednocześnie o przelanie potrąconej kwoty na jego konto.