Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 9 marca 2010 r., sygn. I SA/Bd 72/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Teresa Liwacz Sędziowie: sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.) sędzia WSA Mirella Łent Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Antoniuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 03 marca 2010r. sprawy ze skargi I. M. S. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz I. M. S. kwotę 440,00 zł (czterysta czterdzieści zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu [...] I. M. S. złożyła wniosek
o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości wniesionej przez osobę fizyczną do spółki osobowej. Na wezwanie organu, wniosek został uzupełniony przez podatnika pismem z [...].
Wnioskująca podała, że jest właścicielem nieruchomości zabudowanych oraz nieruchomości niezabudowanej, które zamierza wnieść - jako wkład niepieniężny do nowozakładanej spółki osobowej (jawnej lub komandytowej). Część nieruchomości przenoszonych aportem do spółki przez wnioskującą była wykorzystywana w jego działalności gospodarczej, część w działalności gospodarczej innej osoby, a część nie była w ogóle wprowadzona do działalności gospodarczej, ani w ogóle w niej wykorzystywana, jednak wszystkie nieruchomości wprowadzone aportem do spółki osobowej będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych celem wykorzystywania
w działalności gospodarczej. Wartość nieruchomości wnoszonych do spółki przez wnioskodawcę zostanie ustalona przez wspólników w umowie spółki i będzie ona równa rynkowej wartości nieruchomości na dzień zawarcia umowy spółki. Pozostali wspólnicy spółki osobowej wniosą do niej również wkłady niepieniężne. W zależności od wartości wkładów wniesionych do spółki, w umowie spółki zostanie ustalony udział wnioskodawcy i pozostałych wspólników w zyskach spółki. Spółka wprowadzi nieruchomości do ewidencji środków trwałych i będzie wykorzystywać je dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Jest też prawdopodobne, że po pewnym czasie spółka dokona zbycia nieruchomości wniesionych przez wnioskodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right