Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. III SA/Wr 652/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Sędzia NSA Józef Kremis Protokolant Halina Rosłan po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 10 lutego 2010 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego I. oddala skargę; II. przyznaje doradcy podatkowemu A. L. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu - kwotę 292,80 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote i osiemdziesiąt groszy) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej we W., działając między innymi na podstawie art. 18 i art. 59 § 1, § 4 i § 5 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez M. G. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. - [...] z dnia [...] r. nr [...] o odmowie umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec zobowiązanego na podstawie tytułu wykonawczego o numerze [...], obejmującego zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych za [...] r. w kwocie [...] zł - utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ II instancji wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego W. - [...] prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego, dokonując w jego toku licznych zajęć wierzytelności, jednakże tylko zajęcie przysługującego zobowiązanemu świadczenia rentowego, w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W., okazało się skuteczne. Celem ustalenia stanu majątkowego zobowiązanego, organ ten pismem z dnia [...]r. nr [...] wystąpił do Sądu Rejonowego dla W. S. [...] Wydział Cywilny z wnioskiem o wyjawienie majątku zobowiązanego. W dniu [...] r. Sąd sporządził wykaz majątku, z którego wynika, iż dłużnik nie posiada ruchomości ani praw majątkowych, do których można byłoby skierować skuteczną egzekucję administracyjną, posiada natomiast nieruchomość - w rozumieniu przepisów u.p.e.a. - tj. własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Pismem z dnia [...]r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. - [...] wystąpił do Komornika Sądowego Rewiru IX przy Sądzie Rejonowym dla W. S. z wnioskiem o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości. W stosunku do ww. nieruchomości dwukrotnie, tj. w [...] i [...] r. był sporządzany opis i oszacowanie. Ponadto w dniu [...] r. Sąd Rejonowy - Wydział Ksiąg Wieczystych we W. - [...] wpisał hipotekę na nieruchomości położonej we W. przy ul. [...], na wniosek z dnia [...] r., celem zabezpieczenia zobowiązania podatkowego wynikającego z decyzji z dnia [...] r. nr [...].