Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 lutego 2010 r., sygn. I SA/Ke 6/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska,, Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Asystent sędziego Magdalena Stępniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 lutego 2010r. sprawy ze skargi K. H. Sp.z.o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 października 2009r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z [...] nr [...] wydanej na podstawie art. 14b § 1 i § 6 Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko Spółki A. w K. przedstawione we wniosku z 6 lipca 2009r., uzupełnione pismem z dnia 18 września 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do dokonania korekty deklaracji VAT-7 za lata 2005-2009, w których Wnioskodawca dokona odliczenia 100% podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupowych dotyczących nabycia, czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartych umów leasingowych oraz paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, dotyczących samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, jest nieprawidłowe.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono, że Spółka posiada rozwiniętą flotę samochodową. Istotnym jej elementem są samochody osobowe, wykorzystywane do prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej m.in. jako środki transportu dla przedstawicieli handlowych, bądź jako środki transportu wykorzystywane do celów służbowych przez menedżerów. Wszystkie samochody są wykorzystywane tylko do czynności związanych ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. W latach 2005-2009 Spółka do odliczenia podatku VAT naliczonego od podatku VAT należnego, stosowała m.in. zasady wynikające z przepisów art. 86. ust 3 i 7 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT). Zgodnie z tymi zasadami, dokonywała odliczenia podatku VA T naliczonego w kwocie stanowiącej 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł w przypadku nabycia czy też czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej, dotyczących samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust.3 ustawy o VAT. Spółka na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w latach 2005-2009 nie stosowała także obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów o których mowa w art.86 ust. 3 ustawy o VAT.