Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 lutego 2010 r., sygn. I SA/Gl 762/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędziowie WSA Marzanna Sałuda, Edyta Żarkiewicz, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lutego 2010r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] roku Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. działając na podstawie art. 17, 18, 21 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 roku o samorządowych kolegiach odwoławczych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856) oraz art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie określenia dla "A" sp. z o.o. z siedzibą w J. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2004 rok.
W uzasadnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz argumentację prawną;
Wnioskiem z dnia [...] 2008 roku "A" sp. z o.o. zwróciła się o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2004 r. i złożyła skorygowaną deklarację podatkową.
Postanowieniem z dnia [...] roku nr [...] organ podatkowy pierwszej instancji wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wskazał, iż złożona korekta deklaracji podatkowej na 2004 r. wzbudziła wątpliwości organu podatkowego i niezbędne jest przeprowadzenie postępowania podatkowego.
Powołaną wyżej decyzją z dnia [...] roku nr [...] organ pierwszej instancji określił stronie wysokość zobowiązania podatkowego podatku od nieruchomości na 2004 r., uznając iż zmiana we wskazaniu przedmiotów opodatkowania dokonana w skorygowanej deklaracji podatkowej nie ma podstaw, w związku z brakiem możliwości skorzystania przez stronę ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.