Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 11 lutego 2010 r., sygn. I SA/Gl 507/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Wojciech Organiściak (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2010r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23 grudnia 2008 roku A S.A. w K. - powołując się na art. 213 § 1 Ordynacji podatkowej - zwróciła się do Prezydenta Miasta M. o uzupełnienie rozstrzygnięcia decyzji organu pierwszej instancji z dnia [...], dotyczącej określenia podatnikowi wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 rok w kwocie [...], poprzez wskazanie w której części określone tą decyzją zobowiązanie podatkowe przypada na zobowiązanie, jakie powinno być zadeklarowane przez A S.A., a w której części na zobowiązanie, jakie powinno być zadeklarowane przez B S.A., za które A odpowiadała na mocy art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o restrukturyzacji górnictwa kamiennego w latach 2003 - 2006 (Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2037 ze zm. dalej ustawa o restrukturyzacji górnictwa).

Postanowieniem z dnia [...], nr [...] Prezydent Miasta M. odmówił uzupełnienia powołanej wyżej decyzji. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, iż z uwagi na to, że A S.A. jest następcą prawnopodatkowym B S.A., a od marca 2003 roku podatnikiem nie ma podstaw do rozdzielania kwoty zobowiązania podatkowego w sposób żądany przez A S.A.

W zażaleniu na powyższe postanowienia A S.A. wniosła o jego uchylenie podkreślając, iż brak podstaw prawnych do łącznego określania zobowiązania podatkowego dotyczącego B S.A. i A S.A. W zażaleniu podkreślono, iż powyższe pozostaje w sprzeczności z art. 21 § 3 i 133 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t. j. w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. dalej Ordynacja podatkowa), pomimo faktu przejęcia z dniem 26 grudnia 2003 r. nieumorzonych zobowiązań B S.A. przez A S.A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00