Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2010 r., sygn. IV SA/Wr 518/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia NSA Henryk Ożóg (spr.) Protokolant Aleksandra Rygielska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 27 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania z miejsca pobytu czasowego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody D. na rzecz J. P. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Wojewoda D., decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tj. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.); dalej ustawy o ewidencji ludności, po rozpoznaniu odwołania J. P. od decyzji Prezydenta W. z dnia [...] r., nr [...] w sprawie odmowy wymeldowania E. N. z miejsca pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w lokalu przy ul. [...] we W. - utrzymał w mocy tę decyzję.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że postępowanie w sprawie wymeldowania E. N. z miejsca pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w lokalu przy ul. [...] we W., wszczęte zostało na wniosek J. P., współwłaścicielki tego lokalu, która wskazała że E. N. została zameldowania w tym lokalu bez jej zgody. Podkreśliła, iż złożyła wcześniej w urzędzie miasta zastrzeżenie, iż nie zgadza się na zameldowanie kogokolwiek w lokalu będącym jej współwłasnością.
W dniu 15 kwietnia 2009 r. zeznając do protokołu J. P. oświadczyła, iż w 2005 r., po konsultacji z prawnikiem, złożyła w Dziale Ewidencji Urzędu Miasta W. pismo zastrzegające meldowanie kogokolwiek w lokalu przy ul. [...] we W. bez jej wiedzy i zgody. E. N. zamieszkiwała w tym lokalu bez zameldowania. Po raz pierwszy jej były mąż zameldował E. N. na pobyt czasowy w spornym lokalu w 2006 r., a następnie w 2008 r. dokonał zgłoszenia pobytu czasowego mającego trwać 5 lat. Obecnie od ponad miesiąca E. N. nie zamieszkuje we wskazanym lokalu, nie posiada w nim również swoich rzeczy osobistych.