Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 6 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Rz 712/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Magdalena Józefczyk /spr./ Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik WSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant Anna Zięba po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 6 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi A.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji -skargę oddala-
Uzasadnienie
II SA/Rz 712/09
U Z A S A D N I E N I E
Decyzją z dnia [...] lipca 2009r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [.. ] (dalej SKO) po rozpatrzeniu wniosku A. M. o ponowne rozpoznanie sprawy utrzymało w mocy decyzję własną z dnia [...] lipca 2009r. nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] maja 2008r. nr [...] o zmianie decyzji tego organu z dnia [...] września 2007r. nr [...] w części dotyczącej końcowego terminu przyznania zaliczki alimentacyjnej i umarzającej postępowanie w przedmiocie przyznania A. M. odszkodowania od Burmistrza Miasta [...] w kwocie 1690zł z odsetkami.
Skarżąca we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy podała, że jej niezadowolenie wynika z faktu, że decyzją z dnia [...] maja 2008r. Nr [...] Burmistrz Miasta [...] przyznał zaliczkę alimentacyjną w kwocie 170 zł, a prawidłowo zaliczka winna wynosić 300zł. Organy orzekające o przyznaniu zaliczki sztucznie zawyżyły dochód rodziny, czym naruszono prawo materialne (błąd dotyczy obliczenia pełnej składki na ubezpieczenie zdrowotne), co skutkowało przyznaniem zaliczki alimentacyjnej w niższej kwocie. W przypadku skarżącej składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczona od podatku, wykazana w zaświadczeniu urzędu skarbowego z dnia [...] lipca 2007r. nie stanowi 7,75 % podstawy jej naliczenia, lecz 4,53657% i dlatego przy zastosowaniu wskaźnika 7,75% nastąpiło sztuczne zawyżenie dochodu. Skarżąca zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie tej kwestii i w nadesłanym wyjaśnieniu Minister podał, że w przypadku, gdy wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczona od podatku nie stanowi 7,75% podstawy jej wymiaru, w celu obliczenia pełnej składki nie można stosować wzoru zamieszczonego w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r., a wysokość składki należało potwierdzić innym zaświadczeniem. Organ ustalający świadczenie był zobligowany do pełnego odliczenia składki od przychodu. Skarżąca zaznaczyła, że prowadzenie sprawy przez okres dwóch lat i niezrozumienie tego problemu powoduje poczucie niesprawiedliwości i krzywdy oraz utratę zaufania do organów Państwa.