Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Po 813/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi J. H. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w P. z dnia [..] r.. Nr [...] w przedmiocie odsetek od uposażenia I. uchyla zaskarżoną decyzję II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ E. Podrazik /-/ A. Łaskarzewska /-/ W. Batorowicz

Uzasadnienie

Decyzją Wojskowego Komendanta Uzupełnień w P. z dnia [...]2008 r. nr [...] sierż. J. H. odmówiono przyznania świadczenia pieniężnego w postaci odsetek od wypłaconego uposażenia (k.2 akt adm.).

W uzasadnieniu decyzji pierwszoinstancyjnej organ wskazał, iż w dniu [...]2002 r. Dowódca Wojsk Lądowych wydał rozkaz Nr [...] w sprawie zmian organizacyjnych i dyslokacyjnych w Wojskowych Komendach Uzupełnień, według którego z dniem [...].2003 r. instytucja wojskowa, w której żołnierz pełnił służbę wojskową ulegała przeformowaniu. W związku z powyższym rozkazem uległo likwidacji stanowisko służbowe zajmowane przez J. H. Podoficerowi zawodowemu zaproponowano innego stanowiska służbowego, jednak zainteresowany odmówił jego przyjęcia. W takim stanie rzeczy decyzją Dowódcy P. Okręgu Wojskowego wypowiedziano podoficerowi J. H. stosunek służbowy. Decyzją Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia [...].2006 r. Nr [...] stwierdzono jednak nieważność decyzji Dowódcy P. Okręgu Wojskowego w sprawie wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej Nr [...] z dnia [...].2002 r., jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. Organ wskazał, iż dla celów ewidencyjno- finansowych od dnia zwolnienia do dnia przywrócenia do zawodowej służby wojskowej przyznano J. H. zwaloryzowane należności z tytułu pełnienia zawodowej służby wojskowej.

W dalszej kolejności wskazano, że organy wojskowe zobowiązane były do wypłaty uposażenia za okres, w którym żołnierze faktycznie pozostawali poza służbą, z zaznaczeniem, że mają to być należności zwaloryzowane zgodnie z przepisami. Odnośnie odsetek organ powołał się na treść art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.), który stanowi, że tylko w razie zwłoki w wypłacie uposażenia żołnierzowi zawodowemu przysługują odsetki ustawowe od dnia, w którym uposażenie stało się wymagalne. Zdaniem organu instytucja zwłoki (art. 476 k.c.)- w odróżnieniu od opóźnienia (art. 481 k.c.) warunkowana jest winą. Organ podkreślił, że nie sposób przypisać winy organowi zobowiązanemu do zapłaty uposażenia. Wyjaśniono też, że J. H. mimo, iż nie pełnił służby wojskowej to otrzymywał od resortu MON należności pieniężne związane ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej, w szczególności dwunastomiesięczne uposażenie, emeryturę wojskową i odprawę wojskową. Organ wyraził przekonanie, że dopiero z chwilą, kiedy decyzja o stwierdzeniu nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby wojskowej stała się wykonalna, roszczenia o odsetki można naliczać od tego właśnie momentu, ale nie wstecz, lecz po tej dacie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00