Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Op 332/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska (spr.) Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 stycznia 2010r. sprawy ze skargi A Zakłady Produkcyjne Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenie kwoty długu celnego oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca "A" Sp. z o.o. w O., obecnie "A" Sp. z o.o. w O. w dniu 20.09.1999 r. za pośrednictwem agencji celnej "B" Sp. z o.o. w O. dokonała zgłoszenia celnego nr OBR [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towaru m.in. opisanego w polu 31 SAD (poz. 2) produkty: N, N* i P, a także X waniliowy, X truskawkowy oraz X kurczakowy [dalej zwane X], klasyfikując wskazane towary wg kodu PCN 300490990 ze stawką cła obniżoną 0%. Do zgłoszenia dołączono m.in. specyfikację towarów i fakturę handlową, a na żądanie organu przedstawiono świadectwa rejestracji wystawione przez MZiOS, certyfikaty, analizy ich dotyczące, dokumenty przewozowe CMR, zgłoszenia wywozowe towaru z Holandii, etykiety produktów, ulotki, dokładne zestawienia składu surowcowego produktów.

Decyzją z dnia 27 września 1999 r. wydaną m.in. na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15.12.1998 r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. Nr 158 poz. 1036) - [dalej jako: Taryfa celna] Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej kodu PCN oraz kwoty wynikającej z długu celnego, przyjmując jako prawidłowy dla tych towarów kod PCN 210690980 ze stawką cła 27,5% oraz objął towary procedurą dopuszczenia do obrotu.

W uzasadnieniu organ wskazał, że preparaty typu N i X to produkt kompletny pod względem odżywczym, polimeryczna, oparta na białku kazeinowym, wolna od laktozy, bogato resztkowa, normokaloryczna, sterylna, płynna dieta do enteralnego żywienia klinicznego, do podawania doustnego lub przez zgłębnik, jako uzupełnienie diety naturalnej. Produkt jest gotowy do bezpośredniego użycia, ma być stosowany doustnie jako wyłączne pożywienie lub jako uzupełnienie diety naturalnej. Z kolei P jest łatwowchłanialną, bezresztkową, bezglutenową, wolną od laktozy, niskotłuszczową, peptydową (zawierającą mieszaninę wolnych aminokwasów i krótkołańcuchowych peptydów), zmodyfikowaną (zawartość tłuszczów w postaci olejów roślinnych i średniołańcuchowych trójglicerydów MCT), normokaloryczną płynną sterylną dietą do enteralnego żywienia. Jest on gotowy do bezpośredniego użycia. Powołując się na uwagę 1(a) do działu 30 Taryfy celnej wskazał, że dział ten nie obejmuje żywności i napojów (takich jak: odżywki dietetyczne, odżywki wzmacniające i dla diabetyków, odżywki uzupełniające, napoje wzmacniające i wody mineralne) ze wskazaniem na sekcję IV. Organ przyjął, że skoro są one dietami odżywczymi i wzmacniającymi, to na mocy powołanej uwagi 1(a) do działu 30 Taryfy celnej nie mogą być w tym dziale taryfikowane. Jedyną możliwą pozycją było, zdaniem tego organu, zaklasyfikowanie wskazanych towarów do pozycji 2106, która zgodnie z jej brzmieniem obejmuje przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone, a kod 210690980- "pozostałe" z w/w produktów. Organ wskazał, że fakt uzyskania świadectw rejestracji MZiOS przez te produkty nie przesądza o ich klasyfikacji taryfowej do pozycji obejmującej leki, gdyż decydujące znaczenie mają tutaj przepisy prawa celnego i ich wykładnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00