Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Łd 655/09

 

Dnia 26 stycznia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda (spr.) Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2010 roku na rozprawie sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie utrzymania w mocy zaskarżonej decyzji określającej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r. Nr [...] określającą M. M. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. w wysokości 95.827 zł.

W uzasadnieniu tej decyzji podał, że decyzja organu pierwszej instancji jest kolejną decyzją wydaną w przedmiocie podatku dochodowego, poprzednio wydana decyzja została bowiem uchylona decyzją Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 5 sierpnia 2008 r., a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Dalej wskazał, iż podatnik w roku 2002 prowadził działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji i sprzedaży detalicznej i hurtowej paliw i wyrobów pochodnych pod nazwą P.P.H.U. "A." w S..

Dyrektor Izby Skarbowej podniósł, iż po przeprowadzeniu kontroli podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 11 października 2005 r. wszczął postępowanie podatkowe, w toku którego stwierdził, że podatnik zawyżył koszty uzyskania przychodów, czym naruszył art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej pdf. Organ podatkowy zakwestionował zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie paliwa, udokumentowane sześcioma fakturami VAT wystawionymi przez "B." M. R. K. z siedzibą w R., dwiema fakturami VAT, których wystawcą była spółka cywilna Firma Handlowo Usługowa "C." G. O., M. T. w R. i dwiema fakturami VAT wystawionymi przez S. Z. prowadzącego Przedsiębiorstwo Transportu i Obrotu Paliwami "D." w W.. Podmioty, będące wystawcami spornych faktur, zdaniem organu pierwszej instancji, jak wywodził Dyrektor Izby Skarbowej, nie nabywały i nie sprzedawały paliwa, a zatem przedmiotowe faktury nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Organ podatkowy pierwszej instancji podniósł, iż prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w K. dochodzenie ujawniło proceder nielegalnego obrotu paliwami płynnymi polegający głównie na oferowaniu odbiorcom paliw nie spełniających norm jakościowych oraz nie odprowadzaniem na rzecz Skarbu Państwa podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. W świetle ustaleń śledztwa, jednym z filarów przestępczości paliwowej było wykorzystanie sieci fikcyjnych firm, tzw. "słupów" dla ukrycia procederu produkcji nielegalnego paliwa, którym zajmowało się przedsiębiorstwo "E". Wymieniony podmiot nabywał olbrzymie ilości komponentów do produkcji paliw płynnych, z których produkowano nielegalne paliwa w bazie paliwowej w Sławkowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00