Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Ke 574/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek,, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Asystent sędziego Dorota Pawlicka-Armańska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 stycznia 2010r. sprawy ze skargi Z.L. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie sprostowania tytułu wykonawczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...]Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego po rozpatrzeniu zażalenia Z.L. na postanowienie Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...], Znak:[...] odmawiające Z.L. sprostowania tytułu wykonawczego nr [...] z dnia [...] uchylił zaskarżone postanowienie w całości i umorzył postępowanie organu I instancji prowadzone w przedmiocie sprostowania tytułu wykonawczego z dnia [...], Nr: [...].
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ II instancji wyjaśnił, że Inspektor Nadzoru Budowlanego ostateczną decyzją z dnia [....] nakazał Z.L. w terminie do 27 lutego 2004 r. doprowadzenie budynku mieszkalnego położonego na działce nr [...] w N.W. przy ulicy [...] do odpowiedniego stanu technicznego poprzez przeprowadzenie jego remontu, poprzedzonego przedłożeniem oceny technicznej oraz projektu budowlanego określającego zakres niezbędnych do wykonania robót remontowych i zabezpieczających oraz sposób ich wykonania, sporządzony przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane oraz umieszczenie na budynku zawiadomienia o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz wykonanie doraźnych zabezpieczeń i usunięcia zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia poprzez zabezpieczenie nieużytkowanych pomieszczeń przed dostępem osób oraz zakazał użytkowania przedmiotowego budynku mieszkalnego do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. W związku z niewykonaniem nałożonych tą decyzją obowiązków, po uprzednich upomnieniach organ egzekucyjny tytułem wykonawczym z dnia [...] wszczął postępowanie egzekucyjne w administracji. Następnie postanowieniem z dnia [...] nałożył na zobowiązanego Z.L. grzywnę w celu przymuszenia w kwocie 5.000 zł. z powodu uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku określonego w tytule wykonawczym. W dniu 14 lipca 2005 r. INB wystawił tytuł wykonawczy nr [...] skierowany do Naczelnika Urzędu Skarbowego stosowany w egzekucji należności pieniężnych, celem wyegzekwowania od Z.L. należności z tytułu nie zapłaconej grzywny w kwocie 5.000 zł. nałożonej w celu przymuszenia.