Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 stycznia 2010 r., sygn. IV SA/Gl 770/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi I. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych uchyla zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r. NR [...] wydaną z upoważnienie Prezydenta Miasta S. odmówiono I. M. umorzenia kwoty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.
Od decyzji tej strona odwołała się, jednakże czynność tę uznano za spóźnioną, w konsekwencji czego Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. postanowieniem z dnia [...]r. Nr [...], działając na podstawie art. 134 w związku z art.129 k.p.a stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania.
Uzasadniając swoje stanowisko Kolegium przywołało w całości treść przepisu art. 44 k.p.a i wskazał, iż zgodnie z tą normą, w razie niemożności doręczenia adresatowi, dorosłemu domownikowi , sąsiadowi lub dozorcy domu, o czym mowa w art. 43 k.p.a, przesyłkę przechowuje poczta przez okres 14 dni,a zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie 7 dni umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata. W przypadku niepodjęcia przesyłki w siedmiodniowym terminie, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia czternastodniowego okresu, w którym przesyłka przechowywana jest przez urząd pocztowy, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.