Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 września 2009 r., sygn. IV SA/Wa 819/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marian Wolanin, Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska, Sędzia WSA Tomasz Wykowski (spr.), Protokolant Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 września 2009 r. sprawy ze skargi M. B. i E. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżących M. B. i E. B. kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia [...] marca 2009 r. nr [...], wydanym na mocy art. 134 kpa, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., zwane dalej "SKO" stwierdziło, że odwołanie M. i E. B. od decyzji Prezydenta W. nr [...] z dnia [...] stycznia 2009 r. zostało wniesione z uchybieniem terminu.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, iż decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2009 r. Prezydent W. ustalił M. i E. B. jednorazową opłatę planistyczną w wysokości 387345,90 złotych z tytułu wzrostu wartości nieruchomości stanowiącej działkę o nr ew. [...] z obr. [...] położoną przy ul. [...] w W., w związku ze zbyciem tej nieruchomości aktem notarialnym Rep. [...] z dnia [...] lipca 2008 r. w okresie 5 lat od uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "M.". Z akt sprawy wynika, że decyzja ta z uwagi na nieobecność adresata w domu została doręczona w trybie art. 44 kpa. Na kopercie zawierającej przesyłkę znajduje się informacja poczty "Zwrot. Nie podjęto w terminie", oraz informacja, że w dniu 23 stycznia 2009 r. poczta próbowała doręczyć przesyłkę. Ponieważ nie było to możliwe, przesyłkę pozostawiono na okres 14 dni w placówce pocztowej, umieszczając w skrzynce pocztowej stosowną informację. Powyższe wynika z adnotacji pocztowej na korespondencji z dnia 23 stycznia 2009 r.: "Mieszkanie zamknięte. Awizo pozostawiono w skrzynce". Z adnotacji uczynionych na kopercie wynika również, iż przesyłka została powtórnie awizowana w dniu 2 lutego 2009 r. Wobec nieodebrania przesyłki przez adresata mimo dwukrotnego awizo, przesyłka została zwrócona w dniu 12 lutego 2009 r. do nadawcy (na co wskazuje stempel pocztowy znajdujący się na kopercie), a zatem po upływie 14 dni, o których mowa w przepisie art. 44 § 3 kpa. Powyższe oznacza, że przesyłka została skutecznie doręczona skarżącym w dniu 6 lutego 2009 r. Tym samym 14 - dniowy termin do wniesienia odwołania od decyzji upłynął w dniu 20 lutego 2009 r. Tymczasem skarżący odwołanie od w/w decyzji złożyli osobiście w dniu 6 marca 2009 r., a zatem z uchybieniem 14 - dniowego terminu do wniesienia odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00