Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. IV SA/Gl 808/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi Gminy L. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie określenia wykazu komunalnych lokali socjalnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Miejska w L. uchwałą z dnia [...] r. Nr [...] w sprawie określenia wykazu komunalnych lokali socjalnych, wydaną na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 22 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.), wydzieliła z zasobu mieszkaniowego gminy część lokali, które przeznaczyła na wynajem jako lokale socjalne.

Wojewoda [...] rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] r. Nr [...] wydanym na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w L. z dnia [...] r. Nr [...] w sprawie określenia wykazu komunalnych lokali socjalnych. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ ten stwierdził, że przywołane w podstawie prawnej kwestionowanej uchwały przepisy nie mogą stanowić podstawy prawnej jej wydania. Z treści art. 22 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie wynika, aby czynność wydzielenia takich lokali wymagała uchwały rady gminy, a gdy taka forma działania organu jest wymagana ustawa wyraźnie o tym stanowi, przykładem takiej regulacji jest art. 20 ust. 3. Stanowisko takie znalazło swoje odzwierciedlenie w wyrokach wojewódzkich sądów administracyjnych. W dalszej części uzasadnienia zaznaczono, że w przypadku wyodrębnienia lokali socjalnych nie ma zastosowania art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, ponieważ w tym zakresie pierwszeństwo posiada art. 11 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który kształtuje zasadę, w myśl której z zastrzeżeniem wyjątków ustawowych, to do organu wykonawczego należy gospodarowanie nieruchomościami. Tym samym skoro ustawodawca nie zastrzegł czynności wydzielenia lokali socjalnych z zasobu mieszkaniowego gminy do właściwości organu stanowiącego gminy, to rada nie jest upoważniona do działania w tej sprawie. Dla umocnienia przyjętej argumentacji organ nadzoru przywołał obszerne fragmenty wyroku tutejszego Sądu z dnia 20 czerwca 2008 r. sygn. akt II SA/Gl 307/08. W konkluzji organ nadzoru stwierdził, że przedmiotowa uchwała wydana została bez podstawy prawnej, a tym samym rażąco narusza prawo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00