Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1556/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. we W. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A sp. z o.o. we W. - dalej: Spółka, jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] r., nr [...], wydana w przedmiocie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wynika z akt sprawy, wnioskiem z dnia 23 marca 2009 r. Spółka zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od osób fizycznych świadczeń medycznych na rzecz pracowników i ich rodzin.
We wniosku strona przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka wskazała, że zamierza zawrzeć z wybranym centrum medycznym i finansować umowy na świadczenia zdrowotne dla osób wskazanych przez Spółkę, będących jej pracownikami, przy czym zgodnie z proponowanymi zasadami współpracy, osobami uprawnionymi do korzystania ze świadczeń zdrowotnych mogą być pracownicy Spółki, a także ewentualnie rodziny pracowników. Pakiety dla pracowników oraz ewentualnie ich rodzin będą opłacane ryczałtowo za każdy okres rozliczeniowy obowiązywania umowy. Świadczeniami będzie objęta określona liczba pracowników (oraz ich rodzin), natomiast wynagrodzenie należne centrum medycznemu będzie płatne ryczałtem, który będzie zależny wyłącznie od liczby pracowników (rodzin) objętych pakietem medycznym. Nie będzie natomiast miała wpływu na wysokość wynagrodzenia częstotliwość i zakres wizyt poszczególnych pracowników oraz ich rodzin. W przypadku zmiany zakresu świadczeń medycznych lub zmiany liczby korzystających z tych świadczeń, centrum medyczne będzie dokonywało korekty wysokości należnego ryczałtowego wynagrodzenia po rozpoczęciu kolejnego okresu płatności.