Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 1015/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżąca - A. S.A. w W.. , jako płatnik złożyła wniosek z 5 listopada 2008 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. Przedstawiając zdarzenie przyszłe wskazała, że od 1 stycznia 2009 r. zaoferuje swoim pracownikom możliwość skorzystania z opieki medycznej świadczonej przez uprawniony prywatny podmiot (placówkę medyczną), z którym zawrze stosowną umowę. Każdy pracownik samodzielnie podejmie decyzję, czy i w jakim zakresie skorzysta z zaoferowanej mu opieki medycznej, dokonując ewentualnego wyboru jednego z dostępnych pakietów medycznych w ramach określonych limitów kwotowych. Pakiety będą dostępne w formie indywidualnej i rodzinnej, a Skarżąca pokryje koszt każdego z nich. Placówka medyczna będzie otrzymywać od Skarżącej wynagrodzenie ryczałtowe, ustalone zbiorczo dla ogółu pracowników za każdy miesiąc wykonania umowy. Wysokość wynagrodzenia ryczałtowego będzie zależna od liczby pracowników uprawnionych do świadczeń medycznych i jednocześnie niezależna od liczby świadczeń medycznych faktycznie wykonanych na rzecz uprawnionych pracowników.
Na wezwanie Organu z 22 stycznia 2009 r. do uzupełnienie braków formalnych wniosku, Skarżąca wyjaśniła, że w oferowanym przez nią programie dostępu do świadczeń medycznych znajdują się usługi obowiązkowej opieki z zakresu medycyny pracy oraz inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki ich pracy. Koszt opieki z tytułu medycyny pracy jest w całości finansowany przez Skarżącą.