Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Sz 789/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Zofia Przegalińska,, Sędzia WSA Anna Sokołowska, Protokolant Joanna Zienkowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi "M." Spółka z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] Nr [...] II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia[...] , Nr [...] , Wójt Gminy K. określił Spółce z o.o. M.z siedzibą w S. (zwanej dalej "Spółką") podatek od nieruchomości na rok 2007 w kwocie [...] zł. Organ podatkowy stwierdził, że złożenie przez Spółkę deklaracji na podatek rolny od posiadanych przez nią działek było nieprawidłowe, gdyż fakt, że są one oznaczone symbolami złożonymi oznacza, iż nie stanowią użytku rolnego, a ponadto - z racji posiadania ich przez przedsiębiorcę - są gruntami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pismem z dnia [...] Spółka wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji Wójta Gminy K. z [...] ., wskazując, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 1a ust. 3 oraz art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.), zwanej dalej "upol". W 2007 r. sporne działki stanowiły bowiem nieruchomość rolną niezabudowaną (co potwierdza wypis z rejestru gruntów), na której strona nie prowadziła (zgodnie z protokołem oględzin i wyjaśnieniami strony), ani nawet nie rozpoczęła działalności gospodarczej - w dniu [...] r. nieruchomość została sprzedana jako grunt rolny. Spółka powołała się również na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 5 grudnia 2007 r. o sygn. akt I SA/Sz 194/07 i z 27 listopada 2008 r. o sygn. akt I SA/Sz 370/08, w których wyrażono pogląd, że jeżeli przedsiębiorca posiada grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako grunt rolny danej klasy i nie jest on zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, to podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym, a nie podatkiem od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00