Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Rz 859/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Piórkowska /spr./ Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant st.sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009r. sprawy ze skargi K. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2009r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - oddala skargę -

Uzasadnienie

I SA/Rz 859/09

UZASADNIENIE

K. M. pismem z dnia 2 kwietnia 2009r. wystąpił do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przedstawiając, że w dniu 28 marca 2008r. wspólnicy spółki jawnej "A" w K., na podstawie umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej , zbyli swoje prawa w całości na rzecz osoby trzeciej

W związku z powyższym zadano pytania:

1. Czy uzyskany przychód jest przychodem w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychodem z praw majątkowych?

2. Czy w związku z tym kosztem uzyskania przychodów z przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych będzie:

* kapitał założycielski spółki wpłacony w momencie rejestracji spółki (na dzień zbycia 1.400,00 zł)

* kapitał zapasowy utworzony w trakcie istnienia spółki tj. wniesiony samochód i wpłata gotówki przez wspólników (na dzień zbycia 90.000,00 zł)

* kapitał rezerwowy tworzony w trakcie istnienia spółki i tworzony z odpisów z zysku po opodatkowaniu, który finansował zakup majątku firmy (na dzień zbycia 1.468.893,00 zł)?

Zdaniem wnioskodawcy, w tej konkretnej sytuacji zbycia praw majątkowych i uzyskania przychodów z tych praw, kosztem uzyskania przychodów powinny być - wartość kapitałów spółki tj. kapitał założycielski, kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy - jako wartość przeznaczona na powiększenie majątku spółki z zysku po opodatkowaniu. Zatem podstawą zapłacenia podatku powinna być różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży praw i obowiązków a wartością kapitałów wg stanu na dzień sprzedaży tj. 28 marca 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00