Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Op 215/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Marzena Łozowska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 grudnia 2009r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 23 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej oraz określenia kwoty długu celnego oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżąca Nutricia Polska Sp. z o.o. w Opolu, obecnie Nutricia Zakłady Produkcyjne sp. z o.o. w Opolu, w dniu 24 sierpnia 1998r. dokonała zgłoszenia celnego towaru o nazwie [...] - lek i [...] MCT - lek klasyfikując go do kodu PCN 300450100 ze stawką cła 0% i wniosła o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu wszczął w dniu 25 lipca 2001r. postępowanie celne w sprawie weryfikacji powyższego zgłoszenia celnego w zakresie taryfikacji towaru.
Po przeanalizowaniu zebranych w sprawie dowodów, w tym dokumentów w postaci: certyfikatów producenta, tekstów etykiet, ulotek informacyjnych, świadectwa rejestracji MZiOS, analizy składu chemicznego, opinii biegłych z Kliniki Chirurgii Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia, Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie oraz pisma Zakładu Towaroznawstwa i Żywności Funkcjonalnej, Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu uznał decyzją z dnia 20 sierpnia 2000 r. zgłoszenie celne OBR 160600/00/005939 za nieprawidłowe w części dotyczącej m.in. klasyfikacji taryfowej produktów o nazwach handlowych [...] i [...] MCT i wskazał jako odpowiedni dla sprowadzonych towarów kod PCN 2106 90 98 0 ze stawką cła 20% oraz określił kwotę długu celnego.
Organ celny pierwszej instancji stwierdził, że pozycja 3004 Taryfy celnej, deklarowana przez spółkę w zgłoszeniu celnym, obejmuje zgodnie z jej brzmieniem: "leki (z wyjątkiem produktów z pozycji 3002, 3005 lub 3006 ) złożone z produktów zmieszanych lub nie zmieszanych, dla celów terapeutycznych lub profilaktycznych, przygotowane w odmierzonych dawkach lub w opakowaniach do sprzedaży detalicznej". Uwaga 1 do działu 30 Taryfy celnej wyłącza szereg towarów z działu 30, stanowiąc w punkcie (a), iż: "dział ten nie obejmuje żywności i napojów (takich jak odżywki dietetyczne, odżywki wzmacniające i dla diabetyków, odżywki uzupełniające, napoje wzmacniające i wody mineralne)". Nadto komentarz zawarty w Wyjaśnieniach do taryfy celnej stanowi, że pozycja 3004 Taryfy celnej nie obejmuje "produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym jeśli, substancje te dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywnościowej, zwiększenia wartości energetycznej lub odżywczej czy poprawienia jego smaku, bez odbierania jednak produktowi jego charakteru spożywczego", jak również "dodatków żywnościowych zawierających witaminy lub sole mineralne, które są przeznaczone do utrzymania zdrowia lub dobrego samopoczucia, ale nie mają wskazań do użycia w celu zapobiegania lub leczenia chorób i dolegliwości. Produkty te są przeważnie cieczami, lecz mogą również występować w postaci proszku lub tabletek i są zwykle klasyfikowane do pozycji 2106, lub do działu 22". Organ zauważył w związku z tym, iż z przedłożonej analizy składu chemicznego i opisu na opakowaniu wynika, że preparaty odżywcze [...] i [...] MCT stosowane jako diety specjalne spełniają wymagania pozycji 2106 Taryfy celnej, obejmującej zgodnie z jej brzmieniem "przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione ani nie wyłączone ". Wywodzono dalej także, iż w świetle Wyjaśnień do taryfy celnej pozycja 2106 obejmuje: przetwory przeznaczone do spożycia przez ludzi, zarówno bezpośrednio, jak i po obróbce (takiej jak gotowanie, rozpuszczanie lub zagotowanie w wodzie, mleku itd.); przetwory składające się całkowicie lub częściowo ze środków spożywczych, stosowane do produkcji napojów lub przetworów przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Zwrócono również uwagę, że - jak wynika z załączonych dokumentów odpraw wywozowych kraju eksportu, producent preparatów, będących przedmiotem importu w niniejszej sprawie, klasyfikuje je pod pozycją 21069098.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right