Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Op 173/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 grudnia 2009r. sprawy ze skargi A Zakłady Produkcyjne Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca "A" Sp. z o.o. w O., obecnie "A" Sp. z o.o. w O. w dniu 31 lipca 2000r., za pośrednictwem agencji celnej "B" Sp. z o.o. w Opolu, dokonała zgłoszenia celnego nr OBR [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towaru m.in. opisanego jako "Produkty kliniczne o nazwie: X w, t, c, k [dalej zwane X] , klasyfikując wskazane towary wg kodu PCN 300490990 ze stawką cła 0%.

Decyzją z dnia 17 lipca 2003r. Naczelnik Urzędu Celnego w Opolu uznał zgłoszenie celne nr OBR [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji towarowej towaru o nazwie handlowej: X w, t, c, k i określił kwotę wynikającą z długu celnego.

Organ I instancji zakwestionował wskazaną w zgłoszeniu celnym dla ww. X pozycję 3004 Taryfy celnej(kod PCN 3004 90 99 0), za prawidłową zaś uznał pozycję 2202, w szczególności kod PCN 2202 90 10 0. Organ stwierdził bowiem, że przedstawione do odprawy celnej X wskazanych wyżej smaków nie mają charakteru leku z działu 30 taryfy celnej, lecz posiadają cechy produktu spożywczego.

Pozycja 3004 - jak wywodzono - obejmuje jedynie leki (z wyjątkiem pozycji 3002, 3005 lub 3006) złożone z produktów mieszanych lub niezmieszanych, dla celów terapeutycznych lub profilaktycznych, przygotowane w odmierzonych dawkach lub opakowaniach do sprzedaży detalicznej. Wskazano, iż uwaga 1(a) do działu 30 Taryfy celnej wyłącza szereg towarów; wynika z niej, że dział 30 nie obejmuje "żywności i napojów takich jak (takich jak: odżywki dietetyczne, odżywki wzmacniające i dla diabetyków, odżywki uzupełniające, napoje wzmacniające i wody mineralne) (sekcja IV). Przywołano komentarz zawarty w Wyjaśnieniach do taryfy celnej, w myśl którego pozycja 3004 nie obejmuje "produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym jeżeli substancje te dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywnościowej, zwiększenia wartości energetycznej lub odżywczej czy poprawienia jego smaku, bez odbierania jednak produktowi jego charakteru spożywczego". Wyłączone są też - jak wywodzono - dodatki żywnościowe zawierające witaminy lub sole mineralne, które są przeznaczone do utrzymania zdrowia lub dobrego samopoczucia, ale nie mają wskazań do użycia w celu zapobiegania lub leczenia chorób i dolegliwości. Produkty te przeważnie są cieczami, lecz mogą mieć też postać proszku, tabletek i są zwykle klasyfikowane do pozycji 2106 lub do działu 22.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00