Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 1 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Łd 489/09
Dnia 1 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA: Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA: Joanna Sekunda - Lenczewska (spr.) Sędzia WSA: Arkadiusz Blewązka Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2009 roku przy udziale --- sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie naruszenia stosunków wodnych - oddala skargę. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. znak [...] Prezydent Miasta S. na podstawie art. 29 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 239, poz. 2019 ze zm.), art. 104 i 107 k.p.a. zobowiązał D. i R. Ś. w terminie do dnia 30 kwietnia 2009 r. do:
1. uzupełnienia drogi dojazdowej na działce nr ewid. 147/9 żużlem do szerokości całkowitej ok. 6 m na odcinku ok. 45 mb tj. od granicy działki W. i M. P. do ul. A.
2. wyprofilowania drogi dojazdowej na odcinku o długości ok. 45 mb ze spadkiem podłużnym w kierunku ul. A., a bez spadku poprzecznego (spadek poprzeczny zerowy) w kierunku działki Państwa P.
Jak ustalono w toku postępowania wyjaśniającego M.P. telefonicznie poinformowała organ I instancji o zakłóceniu stosunków wodnych przez sąsiadów D. i R. Ś., będących właścicielami działki nr 147/9. W trakcie oględzin nieruchomości ustalono, że D. i R. Ś. nawieźli i rozplantowali na swojej działce nr 147/9, stanowiącej drogę dojazdową do ich nowobudowanego budynku przy ul. A. 44A żużel na długości ok. 60 m i szerokości ok. 3,5 m, co spowodowało podniesienie ich działki względem nieruchomości M. i W. P. Spadek poprzeczny nawiezionej żużlem drogi w części jest w kierunku działki małżonków P. W rezultacie, działania związane z nawiezieniem żużla i jego rozplantowaniem zachwiały stosunki wodne na terenie przyległym do działki małżonków Ś. Powyższe okoliczności uzasadniały w przekonaniu organu I instancji zobowiązanie D. i R. Ś. do uzupełnienia drogi żużlem i wykonania odpowiedniego wyprofilowania drogi dojazdowej do ich działki, tak aby nadmiar wód deszczowych i roztopowych nie spływał po powierzchni w kierunku terenu działki sąsiedniej. Jednocześnie organ wskazał, że odprowadzanie wód deszczowych i roztopowych na grunty sąsiednie jest zabronione, bez względu na to czy, odprowadzanie to będzie stanowić źródło szkody. W przypadku wyrządzenia szkód na działce małżonków P. poprzez wody deszczowe spływające z działki sąsiadów, M. i W.P. mogą dochodzić swoich roszczeń z powództwa cywilnego przed sądem powszechnym na podstawie art. 24 § 1 i 2, bądź art. 344 § 1 kodeksu cywilnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right