Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Gl 659/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Sędzia WSA Gabriela Jyż, Protokolant Sekr. sąd. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi S.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną tu decyzją z [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...] określające S.M. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc czerwiec 2002 r. w kwocie [...] zł oraz wysokość zaległości podatkowej za ten miesiąc w wysokości [...] zł, powołując się na art. 233 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

W uzasadnieniu wyjaśnił, że podczas kontroli podatkowej w [...] r. ustalono, że PH A dokonało obrotu olejem opałowym oraz innymi produktami rafinacji ropy naftowej. Podatnik nie posiadał jednak pełnej dokumentacji dotyczącej transakcji, ponieważ brak było faktur zakupu, faktur sprzedaży, świadectw jakości, dokumentów wydania sprzedawanych produktów oraz oświadczeń o wykorzystaniu oleju opałowego złożonych przez nabywców. Tym samym ustalono, że PH A dokonało sprzedaży oleju opałowego niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w warunkach nie pozwalających na zastosowanie obniżonej stawki podatku akcyzowego.

W odwołaniu strona zarzuciła naruszenie prawa poprzez niewnikliwe rozpoznanie sprawy, nie zapoznanie się z dowodami zgromadzonymi przez ABW w K., z których wynikała sytuacja firmy. Nie zwrócenie się do tego organu o udzielenie dokumentacji spowodowało, że sprawa nie zakończyła się pozytywnie, stwierdziła strona.

Dyrektor Izby Celnej w K. po rozpoznaniu odwołania przedstawił następującą ocenę prawną i faktyczną:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00