Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. IV SA/Gl 385/09

Niedopuszczalna jest realizacja przez rady gmin kompetencji przewidzianej przez art. 14 ust. 5 ustawy o systemie oświaty poprzez ustalanie, jako stałej, opłaty za świadczenia, które nie mieszczą się w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Charakter stały opłaty nie pozwala bowiem na weryfikację czy nie są nią objęte świadczenia bezpłatne, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o systemie oświaty

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym :

Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik

Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki

Protokolant st. ref. Ewa Pasiek

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Miasta T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie szkół i placówek oświatowo - wychowawczych 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; 2. określa, iż zaskarżona uchwała nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Uchwałą Nr [...] Rady Miasta w T. z dnia [...] r. ustalono odpłatność miesięczną za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez Miasto T. Jako podstawę prawną uchwały powołano przepisy art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 42 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 5 ust.5 i 7, art.6 pkt 1 oraz art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.)

W opisanej uchwale wyróżniono dwa rodzaje usług świadczonych przez przedszkola, dla których organem prowadzącym jest Miasto T. Pierwszy rodzaj opisany został w § 1 aktu, jako usługi w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Sprecyzowano w tym miejscu długość trwania usług świadczonych w ramach podstawy programowej wskazując, iż jest to 5 godzin dziennie oraz przekazano do kompetencji dyrektora przedszkola określenie godzin, w których świadczone będą te usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00