Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. I SA/Wr 1564/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Lidia Błystak, Sędziowie: Sędzia WSA - Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Marta Klimczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A S. A. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. - Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki kwotę 457,00 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi spółki A S.A. we W. jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie importu usług oraz zwolnienia od podatku od towarów i usług - usług pośrednictwa finansowego związanych z sekurytyzacją wierzytelności.
W stanie faktycznym sprawy - A S.A. we W. (zwana dalej: Spółką, Wnioskodawcą, Spółką leasingową, Skarżącą lub A) złożyła w dniu [...] wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w związku z sekurytyzacją jej wierzytelności. Wniosek został uzupełniony [...] o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie leasingu. W celu pozyskania finansowania prowadzonej działalności Spółka A (jako tzw. inicjator sekurytyzacji) przeprowadzi transakcję, w ramach której, zawrze ze spółką B z siedzibą w I. (zwanej dalej spółką celową lub B) umowę, na podstawie której, przysługujące jej wierzytelności z umów lesingowych (głównie jeszcze nie wymagalne wierzytelności o zapłatę czynszu inicjalnego, rat leasingowych, kwot wykupu przedmiotu leasingu) nabywane będą przez spółkę celową w zamian za wynagrodzenie, uwzględniające dyskonto od wartości nominalnej wierzytelności - stanowiące różnicę pomiędzy wartością nominalną wierzytelności nabytych przez spółkę celową a ceną zapłaconą za te wierzytelności (czyli dyskonto). Celem zawartej umowy sekurytyzacyjnej jest zapewnienie finansowania działalności Spółki i ograniczenie ryzyka nieściągalności wierzytelności wynikających z prowadzonej przez nią działalności leasingowej. Strony umowy nie są ze sobą powiązane kapitałowo. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wierzytelności, wyodrębnione w oparciu o kryteria wskazane w umowie, będą przenoszone na spółkę celową (B) na podstawie umowy przelewu zdefiniowanej w art. 509 Kodeksu cywilnego. Środki niezbędne do zapłaty Spółce wynagrodzenia za nabyte wierzytelności (czyli kwota finansowania) zostanie pozyskana przez spółkę celową poprzez emisję dłużnych papierów wartościowych (obligacji) zabezpieczonych na nabytych wierzytelnościach oraz rzeczach będących przedmiotem umów leasingowych. Jednocześnie Spółka, pozostając stroną umów leasingu, będzie w dalszym ciągu świadczyć klientom usługi leasingu a własność przedmiotów leasingu nie zostanie przeniesiona na spółkę celową. Na podstawie odrębnej umowy serwisowej - spółka A (zbywca sekurytyzowanych wierzytelności) będzie zajmowała się obsługą nabytych przez B (spółkę celową) wierzytelności. Do jej zadań będzie należało przyjmowanie płatności od dłużników spółki B, przekazywanie tych płatności na rzecz B, a w przypadku zalegania z płatnościami przez nierzetelnych dłużników - obowiązkiem Spółki A będzie ewentualna egzekucja tych należności. W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka zadała dwa pytania: