Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wr 417/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 4 listopada 2009 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie określenia należności wynikających z długu celnego oraz podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej 397 (trzysta dziewięćdziesiąt siedem) zł kosztów postępowania; III. orzeka, że decyzja wymieniona w punkcie I. nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego Nr [...], z dnia [...] r., spółka "A" sp. z o.o. z siedzibą w W, zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towary, opisane jako "[...]" oraz "[...]", klasyfikując je według kodu TARIC 8483 90 89 90.

W wyniku przeprowadzonej kontroli Naczelnik Urzędu Celnego w W powziął wątpliwości odnośnie prawidłowości klasyfikacji taryfowej wspomnianego towaru. Po przeprowadzeniu postępowania - uznając, że właściwy jest kod 8708 94 90, skutkujący wyższą stawką celną - decyzją z dnia [...] r. nr [...] określił kwotę należności celnych podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu oraz kwotę podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru zgłoszonego do procedury dopuszczenia do obrotu.

W wyniku złożonego przez skarżącą spółkę odwołania, sprawa była przedmiotem rozpatrzenia przez Dyrektora Izby Celnej we W, który decyzją z dnia [...] r., Nr [...] utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Celnej we W wskazał, że taryfa celna stanowiąca załącznik nr I rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r., w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256), w brzmieniu określonym przez rozporządzenie Komisji (WE) nr 1719/2005 z dnia 27 października 2005 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L Nr 28 z 28 października 2005 r.), przyjęła nazewnictwo i pełne zasady interpretacji Scalonej Nomenklatury Określania i Kodowania Towarów. Jak dalej argumentuje organ klasyfikacja towarów w Nomenklaturze Scalonej podlega pewnym warunkom określającym zasady, na których jest oparta oraz Ogólnym Regułom zapewniającym jednolitą interpretację. Oznacza to, że dany towar jest zawsze klasyfikowany do jednej i tej samej pozycji i podpozycji z wyłączeniem wszelkich innych, które mogłyby być brane pod uwagę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00