Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wr 312/09

Ubezwłasnowolnienie jest instytucją powołaną dla ochrony interesów osoby, która nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem albo potrzebuje pomocy do prowadzenia spraw życia codziennego. Ubezwłasnowolnienie całkowite powoduje utratę przez osobę fizyczną zdolności do czynności prawnych oraz wszystkich pochodnych skutków tej zdolności. Przesłanką całkowitego ubezwłasnowolnienia jest kwalifikowana niemożność kierowania swoim szeroko rozumianym postępowaniem, czyli dysfunkcja mentalna wywołana ściśle określonymi przyczynami. 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Ożóg, Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński (spr.), Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Protokolant Jolanta Pociejowska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 18 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. R. reprezentowanej przez opiekuna prawnego Z. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku stałego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...], nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Z. B. - opiekuna prawnego A. R. od, wydanej z upoważnienia Prezydenta W., decyzji Kierownika Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr III Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z dnia [...] nr [...] odmawiającej przyznania A. R. zasiłku stałego, na podstawie:

- art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego,

- art. 37 ust 1 pkt 2, w związku z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728 ze zm.), utrzymano w mocy zaskarżoną decyzję.

W motywach uzasadnienia tego rozstrzygnięcia podano, że wnioskiem złożonym w dniu 11 grudnia 2008 r. Z. B., opiekun prawny całkowicie ubezwłasnowolnionej A. R., wystąpiła do organu pierwszej instancji o udzielenie pomocy celowej dla A. R., która - jak podniesiono - od października 2008 r. nie otrzymuje żadnych środków "na życie". Motywując swój wniosek wskazała na konieczność zakupu leków, których wartość od stycznia do grudnia wyniosła około 600 zł, wydatki na leczenie stomatologiczne (w kwocie około 200 zł), a także na zakup odzieży i obuwia. Wystąpiła również o przyznanie zasiłku stałego. Do wniosku dołączyła między innymi kopie faktur za leki za okres od stycznia do grudnia 2008 r., na łączną kwotę około 460 zł, oświadczenie o stanie majątkowym, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności córki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00