Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. I SA/Wa 1507/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rudnicka Sędziowie WSA Iwona Kosińska (spr.) WSA Mirosław Gdesz Protokolant Ewa Szymańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora [...] w P. na postanowienie Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie przekazania wniosku 1. uchyla zaskarżone postanowienie w zakresie, w jakim orzeka, że organem właściwym do rozpatrzenia wniosków J. M., R. M., K. M. oraz A. M. o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez J. M. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest Wojewoda [....]; 2. w pozostałym zakresie oddala skargę; 3. stwierdza, że zaskarżone postanowienie w zakresie opisanym w punkcie 1 wyroku nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

I SA/Wa 1507/09

UZASADNIENIE

Minister Skarbu Państwa postanowieniem z dnia [...] maja 2009 r., nr [...], po rozpatrzeniu zażalenia J. M., uchylił postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] dotyczące potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że Wojewoda [...] postanowieniem z [...] listopada 2008 r. przekazał według właściwości Wojewodzie [...] wniosek J. M., R. M., K. M. i A. M. o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Uczynił tak, ponieważ złożony wniosek dotyczył dwóch odrębnych majątków, których właściciele mieli różne ostatnie miejsca zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W toku postępowania, Wojewoda [...] ustalił bowiem, że W. M., syn W. urodzony [...] stycznia 1897 r. był właścicielem nieruchomości pozostawionej w miejscowości S., powiat O., województwo [...], o powierzchni [...] ha [...] m2. Natomiast właścicielem nieruchomości [...] o powierzchni [...] ha [...] m2, położonej w S., powiat O., województwo [...], był J. M., również syn W., urodzony [...] sierpnia 1898 r., którego ostatnim miejscem zamieszkania była miejscowość G. w gminie [...]. Wobec tego Wojewoda uznał, że skoro stosownie do art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418, ze zm.) prawo do rekompensaty potwierdza w drodze decyzji wojewoda właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania osoby będącej właścicielem nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to organem właściwym do rozpatrzenia wniosku jest Wojewoda [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00