Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Wa 68/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędzia WSA Joanna Skiba Protokolant Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Z. G., S. G. i J. C. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Skarbu Państwa solidarnie na rzecz Z. G., S. G. i J.C. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania B. P., Z. G., S. G. i J. C., uchylił decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] odmawiającą potwierdzenia J. C., S. G. oraz Z. G. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej i umorzył postępowanie prowadzone przez organ w pierwszej instancji.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. odmówił potwierdzenia J. C., S. G. oraz Z. G. prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem B. P., Z. G., S. G. i J. C. złożyli odwołania do Ministra Skarbu Państwa. Po ich rozpatrzeniu organ II instancji uznał, że kwestionowana decyzja organu I instancji została wydana z rażącym naruszeniem prawa ponieważ została skierowana do osoby, która nie złożyła wniosku o potwierdzenie prawa do rekompensaty tj. B. P., co stanowi przesłankę stwierdzenia nieważności decyzji organu I instancji. Z akt sprawy wynika bowiem, jak ustalił organ, że J. C. złożyła wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty [...] listopada 1990 r., natomiast S. G. i Z. G. złożyli wnioski o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej w dniu [...] stycznia 2007 r. W aktach brak jest natomiast wniosku o potwierdzenie prawa do rekompensaty złożonego przez B. P., a z dokumentów zebranych w toku postępowania przed organem I instancji wynika, że B. P. w ogóle takiego wniosku nie składała (pismo Wojewody [...] z dnia [...] września 2008 r.). Mając powyższe na uwadze, powołując się na przepisy ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensat z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, która weszła w życie w dniu 7 października 2005 r. oraz art. 138 § 1 pkt 2 w związku z art. 156 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ II instancji uchylił zaskarżoną decyzję i równocześnie umorzył postępowanie prowadzone przez organ w pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00