Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1196/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Balicka, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2009 r. sprawy ze skargi H. D. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie opłaty sankcyjnej. oddala skargę
Uzasadnienie
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa decyzję z [...] kwietnia 2009 r. - zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w K. z [...] grudnia 2008 r., którą zobowiązano H. D. do uiszczenia na rachunek urzędu skarbowego (właściwego dla miejsca zamieszkania wymienionego) opłaty sankcyjnej w wysokości 9 000 złotych za dokonanie obrotu materiałem siewnym niezgodnie z warunkami określonymi w art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2007 r., Nr 41, poz. 271, ze zm.).
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ podał, iż postępowanie zostało wszczęte z urzędu w związku z zawiadomieniem K. Sp. z o.o. w P. Kancelaria ta w piśmie z 5 września 2007 r. powiadomiła, że na terenie Oddziału [...] Centrali Nasiennej Sp. z o.o. w P. jej przedstawiciel handlowy - H. D. w dniach 28 i 29 sierpnia 2007 r. oferował do sprzedaży, a następnie sprzedał dwóm pracownikom Kancelarii Prokurent z przeznaczeniem do siewu 150 kg rzepaku ozimego pod nazwą [...],[...] i [...] za kwotę 3 000 złotych, bez wystawienia faktury. Po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania administracyjnego, w trakcie którego przesłuchani zostali liczni świadkowie, organ doszedł do przekonania, że H. D. wprowadził do obrotu 150 kg materiału siewnego rzepaku ozimego niewiadomego pochodzenia. W takim stanie prawnym i faktycznym organ pierwszej instancji nałożył na wyżej wymienionego opłatę sankcyjną.