Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. VI SA/Wa 330/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Bosakirska Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka (spr.) Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2009 r. sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej, myśliwskiej, gazowej, sportowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji z [...] października 2008 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz skarżącego K. Z. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. Komendant Główny Policji (dalej KGP) utrzymał w całości w mocy decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji (dalej Komendant Wojewódzki Policji) z dnia [...] października 2008 r., którą cofnięto K. Z. (dalej skarżący) pozwolenie na posiadanie broni palnej: bojowej, myśliwskiej, gazowej oraz sportowej.

Do powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Komendant Wojewódzki Policji cofnął pozwolenie na ww. broń z uwagi na to, że skarżący został uznany prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w [...] (sygn. akt [...]) winnym popełnienia przestępstwa skarbowego z art. 9 § 1 w zw. z art. 63 § 1 i § 3 k.k.s. i skazany na karę grzywny oraz dlatego, że skarżący uznany został wyrokiem Sądu Rejonowego w [...] (sygn. akt [...]) winnym popełnienia przestępstw z: art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.; art. 297 § 1 k.k.; art. 297 § 1 k.k. w zw. z art. 91 § 1 k.k.; art. 219 k.k.; art. 271 § 1 k.k.; art. 300 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. i skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem na okres sześciu lat tytułem próby oraz karę grzywny. Organ wskazał również, że w toku postępowania zgromadzono w aktach sprawy: postanowienie Prokuratora Rejonowego [...] (sygn. akt [...]), którym zostało wobec skarżącego umorzone śledztwo o przestępstwo z art. 284 § 2 k.k. oraz wyrok ww. Sądu Rejonowego (sygn. akt [...]) uniewinniający skarżącego od zarzutu wykroczenia z art. 51 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, cytowana dalej jako u.b.a.), tj. w sprawie niewłaściwego przechowywania amunicji myśliwskiej. Organ wskazując na reglamentacyjny charakter pozwolenia na broń podał, że od posiadacza takiego pozwolenia wymaga się przestrzegania porządku prawnego. Fakt skazania za ww. przestępstwa zdaniem Komendanta Wojewódzkiego Policji podważa wiarygodność skarżącego, co do prawidłowego i zgodnego z prawem używania przez niego broni. Nadto wskazano, że zgromadzone w sprawie dowody - pozytywne opinie o skarżącym w miejscu zamieszkania oraz w Kole Łowieckim "[...]", nie mogą mieć wpływu na cofnięcie mu pozwolenia na broń, ponieważ organy Policji mają ustawowy obowiązek cofnięcia takiego pozwolenia w przypadku stwierdzenia, że ziściła się któraś z ustawowych przesłanek takiego cofnięcia. W niniejszym przypadku skarżący został uznany winnym popełnienia ww. przestępstwa, które zdaniem organu pierwszej instancji - po analizie wyroku o sygn. akt [...], miało charakter ciągły. Skarżący dopuszczając się tych przestępstw nie działał jednorazowo, a to dowodzi, że świadomie naruszał prawo karne i nie zaprzestał tego procederu. Powołując się na treść art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 u.b.a. organ stwierdził, że powyższe wyczerpuje dyspozycje zawarte w tych przepisach tj. "właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6 u.b.a.", w tym przypadku, "(...) w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko (...) mieniu". W przekonaniu Komendanta skarżący nie daje gwarancji, iż będzie przestrzegać obowiązującego porządku prawnego, a w szczególności nie naruszy zasad bezpiecznego posiadania i używania posiadanej przez siebie broni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00