Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 1287/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Protokolant Emilia Jaktorska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2009 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz M. K. kwotę 500 zł (słownie: pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w W., po rozpatrzeniu odwołania M. K. (dalej "Skarżący"), od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w P. z [...] sierpnia 2007 r. orzekającej o odpowiedzialności Skarżącego, jako członka zarządu Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "I." Sp. z o.o. (dalej "Spółka"), za zaległości podatkowe Spółki w podatku akcyzowym wraz z należnymi odsetkami za zwłokę za miesiące od lutego 2003 r. do października 2003 r., postanowił uchylić decyzję w części orzekającej o odpowiedzialności Skarżącego za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące od czerwca 2003 r. do października 2003 r. wraz z należnymi odsetkami za zwłokę oraz umorzyć postępowanie w tym zakresie, a w pozostałej części utrzymać w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Naczelnik Urzędu Celnego w P. w wydanej decyzji stwierdził, że postępowanie egzekucyjne prowadzone przeciwko Spółce okazało się bezskuteczne. W momencie powstania zaległości podatkowej członkiem zarządu był Skarżący i nie wykazał on, iż we właściwym czasie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości lub zostało wszczęte postępowanie układowe, bądź nie zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub nie wszczęcie postępowania układowego nastąpiło bez jego winy. Organ pierwszej instancji stwierdził, że w dniu 30 maja 2003r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o jej likwidacji i rozwiązaniu ze względów ekonomicznych. Likwidatorami Spółki powołano W. S. i M. K. W dniu 9 czerwca 2004r. Sąd Rejonowy [...] postanowił oddalić wniosek Spółki o ogłoszenie upadłości złożony w dniu 3 czerwca 2004 r. stwierdzając w uzasadnieniu postanowienia, że wnioskodawca, chociaż jest dłużnikiem niewypłacalnym w rozumieniu art. 10 Prawa upadłościowego i naprawczego, nie posiada środków wystarczających na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, nawet w jego początkowej fazie. Wcześniejsze wnioski o ogłoszenie upadłości były zwracane na podstawie art. 130 § 2 kpc ze względu na nieuzupełnienie braków formalnych we wskazanym przez Sąd terminie, a zatem ich złożenie nie wywołało skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem wniosku o upadłość. W ocenie organu pierwszej instancji nie można uznać, że wniosek złożony w Sądzie Rejonowym w dniu 3 czerwca 2004r. został złożony we właściwym czasie, gdyż jak sam zarząd wskazał, już na dzień złożenia pierwszego wniosku o upadłość Spółki tj. 26 czerwca 2003r. Spółka nie pokrywała zobowiązań, a stan ten miał charakter trwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00