Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. III SA/Lu 337/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Joanna Stadnik, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 26 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w całości. .
Uzasadnienie
Dnia [...] kwietnia 2009 r. Rada Gminy podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie określenia zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Zgodnie z treścią § 1 uchwały miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane w odległości 10mb od granicy nieruchomości, na których znajdują się: przedszkola, szkoły oraz inne zakłady i placówki oświatowo-wychowawcze; ośrodki zdrowia oraz inne placówki służby zdrowia; obiekty sportowe, baseny i kąpieliska; obiekty kultu religijnego: kościoły, kaplice, domy modlitwy.
Na powyższą uchwałę Wojewoda wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności. Wojewoda uznał, że zawarte w uchwale regulacje, ustalające jedynie 10 metrową odległość punktu sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od obiektów chronionych mogą naruszać art. 1, art. 2, art. 12 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r., Nr 70, poz. 473, z późn. zm.).
Uzasadniając zarzuty Wojewoda podniósł, że przepisy ustawy wprowadzają ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie detalicznego obrotu napojami alkoholowymi, wskazując cel ograniczenia oraz sposoby jego realizacji. Jednym z podstawowych celów ograniczenia swobody sprzedaży napojów alkoholowych jest sformułowane w art. 1 i art. 2 ustawy ograniczanie dostępności alkoholu. Nałożony na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek realizacji celów ustawy oznacza, że podejmowane na podstawie upoważnień zawartych w ustawie uchwały organów tych jednostek powinny realizować wskazany cel.