Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 26 listopada 2009 r., sygn. I SA/Kr 769/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Inga Gołowska po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 31 maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005 rok postanawia cofnąć przyznane skarżącemu prawo pomocy w zakresie ustanowienia adwokata z urzędu.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z dnia 18.04.2006 roku (sygn. akt I SA/Kr 1183/05) zwolnił H. K. od kosztów sądowych, jednocześnie oddalając jego wniosek o ustanowienie adwokata. W ocenie Sądu skarżący posiadał stały miesięczny dochód oraz majątek, a zatem nie można było przyjąć, iż nie dysponuje żadnymi środkami finansowymi i nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, co uzasadniałoby dopiero przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym.
W wyniku wniesionego zażalenia Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 22.08.2006 r. (sygn. akt II FZ 548/06) uchylił zaskarżone postanowienie WSA w Krakowie w pkt II, przyznając stronie skarżącej adwokata z urzędu. W uzasadnieniu postanowienia NSA stwierdził, iż skarżący, jako osoba w podeszłym wieku i schorowana, na emeryturze, nie jest w stanie partycypować w kosztach postępowania, w tym opłacić profesjonalnego pełnomocnika. Ze względu na przymus adwokacki brak takiego pełnomocnika uniemożliwiłby sporządzenie i wniesienia skargi kasacyjnej, czyli pozbawiłby skarżącego prawa do sądu.