Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. I SA/Kr 1099/09
Sygn. akt I SA/Kr 1099/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 4 listopada 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędziowie: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr), WSA Ewa Michna, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2009r., sprawy ze skargi "N." Spółka jawna w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 24 kwietnia 2009r Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, - s k a r g ę o d d a l a -
Uzasadnienie
I SA/Kr 1099/09
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 23 lutego 2009 r. "N." spółka jawna z siedzibą w K. zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
"N." prowadzi całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską niepełnosprawnych pacjentów, którzy przebywają we własnym domu. Osoby te muszą być sztucznie odżywiane - dostarcza się im do domu lekarstwa oraz żywność. Ich leczenie polega na okresowych wizytach pielęgniarsko-lekarskich, pobieraniu próbek do diagnostyki laboratoryjnej oraz dowożeniu do badań diagnostyki obrazowej. Opieka tego typu jest długoterminowa, w zasadzie aż do śmierci pacjenta. Przy wykonywaniu tego typu usług konieczne jest posiadanie możliwości okresowej hospitalizacji tych pacjentów, a to celem: dobrania odpowiedniego programu żywienia, wytworzenia permanentnego dostępu żylnego, ustalenia lub zmodyfikowania leczenia choroby podstawowej i chorób towarzyszących, ustalenia lub modyfikacji programu żywienia, opieki w przypadku wystąpienia powikłań przy żywieniu domowym. Wskazane jest też posiadania własnej apteki jako wytwórni tzw. "worków żywnościowych".
W piśmie z dnia 20 kwietnia 2009 r. wnioskodawca uzupełnił, iż stał się właścicielem budynku w S., w którym niegdyś znajdowało się ambulatorium. Obecnie spółka "N." dostosowuje przedmiotowy budynek do wymagań stawianych przez przepisy obiektom służby zdrowia. W wyniku realizacji tego programu ma powstać mały szpital z dwoma blokami operacyjnymi, 12 łóżkami, gabinetami zabiegowymi i lekarskimi, z częścią socjalną, magazynową i biurową - wszystko dostosowane do wymogów osób niepełnosprawnych. Istotą remontu jest wymiana instalacji centralnego ogrzewania, wodnej i kanalizacyjnej, elektrycznej, przebudowa ścianek działowych, malowanie i wykładziny zgodnie z wymogami dla szpitali, naprawa dachu, odnowienie elewacji itd. Obiekt ma służyć wnioskodawcy do celów opieki nad w/w pacjentami.