Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. I SA/Go 493/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko (spr.) Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Baczuń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2009 r. sprawy ze skargi D.M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
D.M. reprezentowany przez pełnomocnika adwokata A.J. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego. Zaskarżonym postanowieniem organ drugiej instancji uchylił w całości postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] o odmowie umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego Nr [...] z dnia [...] grudnia 2002 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
Z akt sprawy wynika, że organy obu instancji swoje rozstrzygnięcia wydały w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Pismem z dnia [...] czerwca 2009 r. D.M. jako zobowiązany, powołując się na przepisy art. 59 § 3 i 4 w zw. z art. 59 § 1 pkt 2 i 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), zwanej u.p.e.a., wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego na podstawie tytułu wykonawczego Nr [...] z dnia [...] grudnia 2002 r. w zakresie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik 2000 r. W wyżej wymienionym wniosku ponadto zostały zgłoszone żądania dotyczące:
1) wyeliminowania z obrotu prawnego wymienionego we wniosku tytułu wykonawczego;
2) uchylenia wszelkich dotychczas podjętych w sprawie czynności egzekucyjnych i zastosowanych środków egzekucyjnych na podstawie przedmiotowego tytułu wykonawczego;