Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 października 2009 r., sygn. I SA/Wr 1001/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 października 2009 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. w J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2006 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że wymieniona w pkt I decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 309 (słownie: trzysta dziewięć) zł - tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu przez A sp. z o. o. z siedzibą
w J. (dalej: spółka/podatnik/strona/skarżąca) jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. (dalej: Dyrektor Izby Skarbowej) z [...] r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. (dalej: Naczelnik Urzędu Skarbowego) z [...] r. nr [...] w sprawie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za luty 2006 r.
Skarżona decyzja została wydana w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w trakcie kontroli i postępowania podatkowego, przeprowadzonych w zakresie prawidłowości rozliczenia przez spółkę podatku VAT za miesiące od lipca 2004 r. do lipca 2007 r.
Zgodnie z wpisem do KRS, przedmiotem działalności spółki w badanym okresie była:
1) "74.1 - działalność prawnicza, rachunkowo - księgowa, doradztwo, zarządzanie holdingami";
2) "92.5 - działalność bibliotek, archiwów, muzeów i pozostała działalność kulturalna";
3) "74.8 - pozostała działalność komercyjna".
Z akt sprawy wynika, że w kontrolowanym okresie spółka świadczyła m. in. usługi: księgowe dla podmiotów gospodarczych; składowania dokumentów finansowo-księgowych; wydawania zaświadczeń dla osób zatrudnionych oraz na wniosek ZUS O/W.; składowania pracowniczych akt osobowych i płacowych, należących do firm upadłych i zlikwidowanych; archiwizowania i składowania wykonywane dla firm istniejących; brakowania dokumentów oraz stałego nadzoru nad archiwum zakładowym. Z tytułu świadczenia usług archiwizacyjnych, w tym także usług składowania akt, spółka wystawiała faktury VAT (również dla B, za przekazane do dalszego składowania dokumenty archiwalne). Należność wynikającą z faktur spółka opodatkowywała 22% stawką VAT, jednak obrót z nich wynikający ujmowała w ewidencji sprzedaży jedynie częściowo (na podstawie wystawionego dowodu księgowego "polecenie księgowania"), jako sprzedaż rozliczaną w czasie (od kilkudziesięciu do kilkuset miesięcy).