Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 października 2009 r., sygn. II SA/Sz 803/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Sędzia WSA Arkadiusz Windak/spr./, Protokolant Katarzyna Skrzetuska - Gajos, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 października 2009 r. sprawy ze skargi P. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [.] r. nr [... w przedmiocie kary za samowolne zajęcie pasa drogowego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego P. R. kwotę [...] złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...], działając na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19 poz. 115 ze zm.) oraz uchwały Nr XXI/174/2004 Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 czerwca 2004 r., wymierzył P.R. karę pieniężną w kwocie [...] zł za zajęcie pasa drogowego drogi gminnej ul. [...] bez zezwolenia zarządcy drogi, w okresie od [...] r. do [...] r. przez umieszczenie trzech reklam o powierzchni [...] m2 każda.

P.R. w odwołaniu od powyższej decyzji wniósł o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi I instancji zarzucając:

1) naruszenie art. 4 pkt 23 ustawy o drogach publicznych w zw. z art. 40 ust. 2 pkt 3 tej ustawy, poprzez uznanie, że tablice wolnostojące umieszczone przy ul. [...] stanowiły reklamę, o której mowa w art. 4 pkt 23;

2) naruszenie art. 40 ust. 6 w/w ustawy, poprzez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, bowiem według odwołującego się przepis wymaga wykazania zależności pomiędzy pobraniem kary pieniężnej a przesłanką samowolności zajęcia pasa drogowego. Na poparcie tej tezy strona powołała się na wyrok NSA w Warszawie z dnia 7 czerwca 2001 r., II SA 1391/00).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00