Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 października 2009 r., sygn. II SA/Po 286/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 02 października 2009 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2009 roku Nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego; o d d a l a s k a r g ę /-/ E .Brychcy /-/ J. Szaniecka /-/W. Batorowicz
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2008 r. nr [...] Prezydent Miasta P. odmówił przyznania K.K. pomocy finansowej w formie zasiłku celowego na zakup karty telefonicznej, folii w płynie, wylewki, izolacji, płyty podłogowej, rury PCV, koszulek do kartek, gresu - zalewki - zawiasu, linki hamulcowej do roweru, tarczy szlifierskiej i gresu.
Odmawiając przyznania pomocy na podstawie art. 3 ust. 1-4, art. 8 ust. 1, art. 8 i art. 8a, art. 14, art. 39 ust. 1 i 2, art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 ze zm.) organ I instancji wyjaśnił, iż K.K. wnioskami z dnia 16, 18, 22, 25 i 30 września 2008 r. zwrócił się z prośbą o udzielenie pomocy na zakup wyżej wymienionych przedmiotów. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w dniu 29 września 2008 r. organ ustalił, że skarżący nie pracuje zawodowo, jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy bez uprawnień do pobierania zasiłku dla bezrobotnych; nie ma również żadnych dochodów; zamieszkuje w domku letniskowym, zaadaptowanym do celów mieszkalnych - został odmalowany jeden pokój i aktualnie skarżący jest w trakcie wykonywania skrzyni drewnianej na bieliznę; wszelkich zakupów skarżący dokonuje ze środków otrzymywanych z [...] filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w P. na inne cele, bez wcześniejszych uzgodnień z organem. Organ zaznaczył, że K. K. spełnia kryterium dochodowe uzasadniające przyznanie pomocy społecznej (art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej). Jednocześnie podniósł, iż skarżący otrzymuje regularną pomoc w formie zasiłku okresowego od dnia 1 lipca 2008 r. do 31 grudnia 2008 r. w wysokości 400 zł miesięcznie (decyzja z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...]); ponadto otrzymał pomoc celową o łącznej wysokości 250 zł na zakup materiałów i narzędzi do remontu (wymienionych w uzasadnieniu decyzji), co według organu znacznie wsparło jego budżet. Zdaniem organu udzielone wsparcie należało uznać za odpowiednie do sytuacji skarżącego i możliwości pomocy społecznej (art. 3 ust. 1, 3 i 4 ustawy o pomocy społecznej). Ponadto w ocenie organu zgłoszone potrzeby, obejmujące zakup karty telefonicznej, folii w płynie, wylewki, izolacji, płyty podłogowej, rury PCV, koszulek do kartek, gresu - zalewki - zawiasu, linki hamulcowej do roweru, tarczy szlifierskiej i gresu, nie mieszczą się w katalogu niezbędnych potrzeb życiowych. Organ zwrócił także uwagę na to, ze remont podłogi został wykonany przez skarżącego ze względu na to, że jej stan nie spełniał wymogów skarżącego, a zdaniem pracownika socjalnego sporządzającego wywiad środowiskowy stan podłogi (wykończenie) nie wymagał naprawy (wymiany) - wymieniając wykładzinę linoleum na płytki podłogowe skarżący chciał podnieść standard zamieszkiwanego domku letniskowego. Stąd też żądania K. K. okazały się niezasadne, również wobec faktu otrzymania przez niego znacznego wsparcia w postaci zasiłków celowych, które pozwala mu na egzystencję w warunkach odpowiadających godności człowieka. Oprócz tego podkreślono, że pomoc w formie zasiłków celowych nie ma charakteru obligatoryjnego i jej przyznanie zależy każdorazowo od uznania administracyjnego organu.