Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 października 2009 r., sygn. I SA/Po 491/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2009 r. sprawy ze skargi P. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację ; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącej kwotę[...] zł ( [...] złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; /-/ K. Wolna- Kubicka /-/ K. Pawlicki /-/ W. Zygmont

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 20 października 2008 r. P. R., działając przez pełnomocnika, zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że skarżąca wraz ze swoim bratem otrzyma w drodze darowizny całe przedsiębiorstwo [...] A. R., które zamierzają następnie wspólnie wnieść do spółki komandytowej.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym skarżąca zadała pytanie, czy nie będzie zobowiązana do korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem przez darczyńcę środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa oraz podatku naliczonego związanego z ewentualnym nabyciem przez skarżącą środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które wejdą w skład przedsiębiorstwa.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie skarżąca stwierdziła, że do wniesienia przedsiębiorstwa jako wkładu do spółki komandytowej zastosowanie będzie miał art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej ustawa o PTU) stanowiący, że wszelkie ewentualne obowiązki korekty podatku naliczonego przechodzą na nabywcę przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans (w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 listopada 2008 r.; od dnia 1 grudnia 2008 r. na nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa). W związku z tym, że obowiązek korekty na skarżącej nie ciążył, nie przejdzie on tym samym na spółkę komandytową w wyniku wniesienia do niej przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00