Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 października 2009 r., sygn. I SA/Ol 590/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędzia WSA Renata Kantecka,, Protokolant Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 14 października 2009r. sprawy ze skargi M. E. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]", uzupełnioną decyzją z dnia "[...]", Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania M.E., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń - październik 2007 r. oraz styczeń - maj 2008 r.
Z akt sprawy wynikało, że M.E. w okresie objętym postępowaniem podatkowym prowadził działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo A w zakresie sprzedaży sprzętu oraz akcesoriów żeglarskich, w tym również sprzedaży komisowej. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono, iż podatnik przyjął do sprzedaży komisowej sprzęt pływający, a następnie nieprawidłowo dokonał jego sprzedaży z zastosowaniem szczególnej procedury opodatkowania marży przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Organ I instancji na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalił bowiem, iż był to sprzęt nowo wyprodukowany, a zatem nie spełniał definicji towaru używanego. Mając powyższe na uwadze, organ kontroli skarbowej na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określił podstawę opodatkowania, przyjmując obrót uzyskany ze sprzedaży łodzi pomniejszony o kwotę należnego podatku. W konsekwencji, w wydanej decyzji określił kwoty zobowiązania podatkowego w odmiennej w stosunku do zadeklarowanej przez stronę wysokości.
Dyrektor Izby Skarbowej, rozpatrując sprawę na skutek złożonego odwołania, wskazał, że strona w okresie objętym postępowaniem dokonywała sprzedaży łodzi wiosłowych, z zastosowaniem do tej sprzedaży szczególną procedurę opodatkowania marży. Organ powołał zatem treść art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, jest podstawą opodatkowania podatkiem w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży.